YALITIM VE MANTOLAMA HİZMETLERİ

YALITIM VE MANTOLAMA HİZMETLERİ

Aşırı soğuktan ve sıcaktan koruyan, Homojen bir sıcaklıkla konforlu yaşam ortamları oluşturan bina içlerinde ve duvar yüzeylerinde soğuk noktaları önleyen, Büyük ısı gerilimlerini ve rutubetin tahribine karşı binaların dış kabuğunu ve yapı elamanlarını koruyan,Yoğuşmanın önüne geçen, Terasta su yalıtımını ısısal hasardan koruyan, hava kirliliğinin azalmasına yardım eden ısıtma ve soğutmada enerji Masraflarından ve işletme maliyetlerinden tasarruf ettiren Doğal kaynakların tüketiminin azalmasına destek veren bu kadar faydalı bir sisteme ulaşmak için beklemeyin yazı ve kışı sorunsuz geçirin, binanızı koruyun.

ISI KAYBI VE ISI YALITIMI NASIL GERÇEKLEŞİR ?
İki ortam arasında bir sıcaklık farkı olduğunda daima sıcak ortamdan soğuk ortama bir ısı geçişi vardır. Kışın bu geçiş binadan dış ortama doğrudur ve buna ''ısı kaybı'' denir. Yazınsa dış ortamdan bina içine doğrudur ki buna da ''ısı kazancı'' denir. Isı geçişinin miktarı yapı elemanlarının ısı iletkenlik katsayılarına ve kalınlıklarına bağlıdır. Isı iletkenlik kat sayısı yüksek olan yapı malzemesi ısıyı daha çok geçirir ve binayı ısıtıp-soğutmak için daha çok yakıt ve enerji (elektrik.) harcanır, yoğuşma, rutubet, sıvı boya dökülmeleri ve ısınamama sorunları oluşur. Isı yalıtım malzemeleri ısıyı çok az geçirdiği için binada uygulandığı zaman dış ortamla ısı alışverişini çok azalttığından bahsedilen sorunları önlemektedir. Binaya yapılan ısı yalıtımı, yakıt giderlerinden tasarrufla 3-4 yılda kendini amorti etmektedir.

BİR ISI YALITIM MALZEMESİ SEÇERKEN VE DİĞERLERİ İLE KARŞILAŞTIRIRKEN NE TÜR NİTELİKLER ARAMALIYIZ?
Bünyesine su almamalıdır (Su ısıyı iyi iletir ve izolasyon özelliğini yok eder). Optimum (ideal) buhar difüzyon direnci olmalıdır. Yoğunluğu binada uygulanacağı yerin şartlarına uygun düzeyde olmalıdır. Isı izolasyon etkisi çok güçlü ve bina ömrü boyunca sürekli olmalıdır. Mekanik yük ve darbelere karşı yüksek mukavemete sahip olmalıdır. Teras çatı uygulamalarında, su izolasyonu ısısal şokların tahribinden korunmalıdır. Tüm uygulamalar bina fiziğine uygun olmalıdır. Yangına dirençli olmalıdır (B1). Isı yalıtım malzemesi kalınlığı, iklim bölgesinin düşük sıcaklık şartla rına göre seçilmelidir. İki farklı tür ısı yalıtım malzemesinin ekonomik karşılaştırması, eşdeğer kalınlıkta ve detay maliyeti bazında yapılmalıdır. İdeal buhar difüzyon direncine sahip olmalıdır (Bir ısı yalıtım malzemesi yoğuşmaya sebep olmayacak kadar buhar direnci göstermeli, ama binaya nefes aldıracak kadar da buharı geçirebilmelidir).

İyi bir yalıtım için Kaliteli Malzeme,Doğru Projelendirme ve uygulama çok önemlidir.

Diğer uygulama görüntüleri için tıklayınız »